29.1.15

Джек Лондон "Жага до життя"




Тема. Сильний людський характер в екстремальній ситуації (за оповіданням Д.Лондона „Любов до життя”).
Мета: показати силу людського характеру, втілену в образі головного героя оповідання «Любов до життя»; розвивати навички аналізу художнього твору, критичне мислення, творчі здібності учнів; формувати уміння висловлювати та обстоювати власні думки, навички роботи з книгою; виховувати в учнів вольові якості, життєвий оптимізм і гуманізм.
Тип уроку: урок вивчення художнього твору.
Обладнання: портрет Дж. Лондона, карта світу, підручники, ілюстрації, картки.

Очікувані результати.
Будете  знати:
·                   зміст оповідання;
·                   риси характеру героїв;
·                   значення слова «анонімний».
 Будете вміти:
·                   виділяти ключові епізоди;
·                   переказувати зміст оповідання;
·                   характеризувати героїв з використанням цитат;
·                   пояснювати сенс відсутності імені головного героя;
·                   тлумачити сенс назви твору.

Лише ті здатні цінувати життя, кому доводилося бути на краю смерті.
  Джавахарлал Неру

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.
1. «Не повтори мене»
- Що ви запам’ятали про Джека Лондона?

 2. Інтерактивний прийом «Лови помилку».
* Джек Лондон видатний російський (американський) письменник.
* Справжнє прізвище Дж. Лондона – Семюел Клеменс (Джон Гріффіт).
* «Любов до життя» - це пригодницький роман (оповідання).
* Події оповідання відбуваються в Африці (на Півночі).
* Люди з китобійного судна «Пілігрим» («Бедфорд») помітили якусь дивну істоту, яка йшла (повзла) до води.
* Цією істотою виявився ведмідь (герой).
* У бухті «Каліфорнія» («Сан – Франциско») судно кинуло якір.
* Перебуваючи на судні, герой круглішав, гладшав, тому що кишені набивав
 золотом (хлібом).

3. Доведіть, що твір «Любов до життя – це оповідання».

4. Індивідуальна робота. Тест.
1.В оповіданні Дж. Лондона «Любов до життя» розповідається про події часів американської:
а) «золотої лихоманки».
б) «голодної лихоманки»,
в) «золотої доби».
 2.Головний герой оповідання :
а) Білл,
б) Джек,
в) не має ім’я.
3. Дія оповідання відбувається :
а)влітку,
б) весною,
в) восени.
4. Зав’язкою сюжету є;
а)боротьба героя з вовком,
б) втеча Білла,
в) перебування героя на кораблі.
5.Назвіть річ, з якою розлучається безіменний герой і не розлучається Білл:
а) золото,
б) гроші,
в) рушниця.
6. Автор пише , що врай знесилений герой був гнаний уперед:
а) волею,
б) життям,
в) голодом.
Відповіді:
1 а, 2 в ,3 в , 4 б ,5 а , 6 а.

ІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчання.
-         Що ми сьогодні будемо робити на уроці?
-         Для чого це нам потрібно?

ІІІ. Опрацювання теми уроку.

1.     Словникова робота: екстремальний.

2.     Бесіда:
-         Хто з героїв вивчених творів потрапляв в екстремальні ситуації?
-         Що їм допомогло вижити?
-         Яку місцевість описує Джек Лондон?

3.     Виступи «географів» та «істориків» про історію відкриття, клімат та природні умови цієї місцевості. Завдання класу: скласти асоціативний ряд для кращого розуміння тексту.

4.     Бесіда:
-         Назвіть головних героїв оповідання?
-         Чому головний герой не має імені?
-         Як ви оцінюєте вчинок Білла?
-         Що довелося подолати безіменному герою?

5.     Робота в трійках (з’ясувати, що допомогло вижити безіменному герою)
Перша трійка
-         Чому після того, як Білл залишив героя, той відчув страх?
-         Чому герой так пильно йшов слідами свого колишнього компаньйона і тішив себе думками про прихід до озера?
Звідси випливає перше правило виживання: не втратити надію.
Друга трійка
-         Як герой бореться з голодом?
-         Чому він примушує себе їсти?
Звідси випливає друге правило виживання: щоб вижити, треба мати силу, а відповідно потрібно їсти.
Третя трійка
-         Як герой бореться з холодом?
-         Яке значення для мандрівника має вогонь?
Звідси випливає третє правило виживання: берегти вогонь.
Четверта трійка
-         Що допомогло знесиленій, напівживій людині перемогти грізного звіра –  ведмедя?
-         Чому вовки обминали його?
Звідси випливає четверте правило виживання: не показувати страх перед хижаками. Не втікати. Людина сильніша за звіра.
П’ята трійка
-         Як ви думаєте, герою було просто відмовитися від золота, яке він з такою впертістю ніс? Чи відразу він це зробив?
-         Золото важило 15 фунтів – це приблизно сім кілограмів. Чому герой викинув золото, а решту речей залишив? Що для нього рушниця, відерце, ковдра?
Звідси випливає п’яте  правило виживання: найбільша цінність людини її життя! Треба відмовитись від усього, що заважає боротися за життя.
Шоста трійка
-         Чому безіменний герой не взяв Біллового мішечка із золотом?
-         Чому, будучи голодним, він не смоктав Біллових кісток?
Звідси випливає шосте правило виживання: берегти людську сутність.

6.     Складання схеми «Хто вони, золотошукачі?»
Безіменний герой                                                            
Сильний,
наполегливо бореться за життя,
в екстремальних ситуаціях залишається людиною,
мужній, витривалий, благородний,
уміє постояти за себе.
Білл
Бездушний,
зраджує товариша,
жадібний,
золото цінує більше, ніж життя.
Спільне:
Золотошукачі, напарники.
 

7.     Обговорення проблемного питання
-         Як ви вважаєте, який із варіантів перекладу назви твору – «Любов до життя» чи «Жага до життя» - більш влучний?

8.      Робота в парах (на партах  лежать аркуші з духовним заповітом Матері Терези). Завдання: знайти висловлювання, які найточніше передають головну думку твору. Обґрунтувати свої думки.
 Духовний заповіт Матері Терези
Життя  - це можливість, скористайся ним.
Життя – це краса, милуйся нею.
Життя – це мрія, здійсни її.
Життя – це виклик, прийми його.
Життя – це повинність твоя насущна, виконай її.
Життя – це гра, стань гравцем.
Життя – це багатство, не розтрать його.
Життя – це кохання, насолоджуйся ним сповна.
Життя -  це таємниця, пізнай її.
Життя – король лиха, побори все.
Життя – це пісня, доспівай її до кінця.
Життя – це боротьба, стань борцем.
Життя  - це прірва невідомого, ступи в неї, не боячись.
Життя – це фортуна, шукай цю мить.
Життя таке чудове, не згуби його,
Це твоє життя, борись за нього!

ІY. Підсумки

1.     Бесіда:
-         Чи може людина в реальному житті потрапити в екстремальні умови?  Наведіть приклади.
-         Які поради ви дали б такій людині?
-         Чи проявляється справжня дружба в екстремальних умовах?

2.     Слухання «Пісні про друга» у виконанні В. Висоцького.
-         Що допомогла зрозуміти вам ця пісня?

3.     Продовж речення:
Сьогодні  я дізнався…
Було цікаво…
Було важко…
Я зрозумів, що…
Тепер я можу…
Я навчився…
Мене здивувало

V. Домашнє завдання.
1. Скласти план статті підручника ст. 165 – 167 (Про Ш. Петефі).
2. Підготувати повідомлення про Шандора Петефі.
3. Завдання на вибір:
1) Підготувати усну відповідь на питання «Чого я навчився у героя оповідання Дж. Лондона «Любов до життя»?
2) Скласти сенкани на тему «Життя», «Безіменний герой».
3) Написати твір–есе «Думки вовка або Білла в останні хвилини життя».













































Комментариев нет: