29.2.16

"Пісня про себе" - програмовий твір Волта Вітмена




Тема.  "Пісня про себе" - програмовий твір Волта Вітмена.
Мета: дати загальну характеристику поемі поета, проаналізувати окремі фрагменти "Пісні про себе", поглибити знання про верлібр, каталог, розвивати навички виразного читання, аналізу поетичного твору, сприяти вихованню читацької компетенції.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: портрет В. Вітмена, тексти фрагменту "Пісні про себе" (Ч. 6).
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
Складання візитівки Волта Вітмена (індивідуально)
Наприклад:
1. Ім'я: Волт Вітмен.
2. Країна: США.
3. Роки життя: 1819-1892.
4. Основні професії: друкар, редактор, учитель.
5. Головні твори: збірка "Листя трави".
6. Тема збірки - це сам Вітмен, людина-поет, людина взагалі та світ навколо неї, зображення життя у всіх його проявах.
7. Ідея збірки - вічне торжество людини.
8.  Новаторство Вітмена:
- використання верлібру;
- використання діалогу поет-читач;
- Вітменівський каталог (перелік предметів та явищ);
- використання засобів виразності: метафори, риторичні запитання, звертання, накази;
- поет демократії.


ІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчання.


ІІІ. Опрацювання теми уроку.


1. Слово учителя про поему "Пісня про себе" (матеріал можна взяти з будь-якого підручника для 10 класу).

2. Створення асоціацій до слова "трава":
(Трава - весна, сонце...
Трава - ліс, квіти, гриби...
Трава - літо, відпочинок...)

3. Читання частини 6 з "Пісні про себе" із зупинками:


Спитала дитина: "Що таке трава?" - і повні пригорщі мені простягла. 

Що відповісти дитині? Не більше за неї я знаю, що таке трава...



- Чому питання ставить дитина?

- А як би ви відповіли дитині "Що таке трава?"

Може, це вдачі моєї прапор, із зеленої - барви надії - тканини зітканий. 
А може, це хустинка від Бога, 
Запашна, умисно нам зронена у подарунок, на згадку, 
Десь у куточку й вензель власника, - щоб помітили ми, звернули увагу, запитали - чия? 

А може, трава - така ж дитина, зрощене зелене немовля. 

А може, це ієрогліф такий самий, 
Що означає: "Росту, де багато землі й де мало, 
Між чорними та білими людьми; 
Хай то буде канадець, вірджинець, конґресмен чи негр, - 
всім даю я одне і однаково всіх приймаю". 

А тепер вона ніби схожа на гарне, непідстрижене волосся могил. 

- Чи збулися ваші передбачення?
- Яке слово вказує на те, що ліричний герой не може відповісти на запитання дитини? (Може)
- То що таке трава у розумінні ліричного героя?
- Складання гронування:
                                                                                 вдачі прапор                                               
                                                                                          |
                                              хустинка від Бога - трава- дитина
                                                                 /  \
                                                             ієрогліф    волосся могил



- Який засіб використовує Вітмен? ( Каталог- перелік предметів та явищ)
- Чому прапор вдачі із зеленої тканини? (Це колір надії на краще, на майбутнє, на щастя...)
- Чому хустинка від Бога умисно зронена? (Щоб люди пам'ятали про Бога, про його заповіді...)
- Чому трава -  дитина, зелене немовля? (Вона ще зовсім свіжа, молода, ще довго буде рости...)
- Чому трава - це ієрогліф? ( Її можна розуміти по-різному, кожний її пояснює по-своєму...)
- Які слова вказують на рівність і однаковість людей? (Трава росте між білими і чорними людьми, для канадців, вірджинців, конгресменів і негрів)
- Чому траву на могилах Вітмен порівнює з волоссям? (Трава росте і на могилах, у нього вона асоціюється з волоссям...)
- Використовуючи дані слова, запропонуйте своє продовження вірша: немовлята, юнаки, юнки, матері, дідусі, бабусі.

Я буду ніжний з тобою, траво вруниста, 
Може, ти ростеш із грудей юнаків, 
Може, я полюбив би їх, якби знав раніше, 
Може, ти проросла зі старих чи з немовляти, що недовго 
було біля материнського лона, 
Може, ти і є материнське лоно. 

Надто темна трава ця, щоб рости з сивини старих матерів, 
Вона темніша за безбарвні бороди стариків, 
Затемна, щоб рости з блідо-рожевих піднебінь. 

О, я чую нарешті мову стількох язичків, 
I відчуваю, що недарма вони проросли з піднебінь. 


Шкода, що не можу я тлумачити натяки на юнаків і юнок умерлих, 

I натяки на дідусів і бабусь, і немовлят, що недовго були 
біля материнського лона. 

Що ж, по-вашому, сталося з юнаками й старими? 
Що, по-вашому, сталося з жінками й дітьми? 

- Чи збулися ваші передбачення?
- Чому ліричний герой буде ніжний з травою, яка росте на могилах? (Тому що в цих могилах лежать різні люди. Це і немовлята, і юнаки, і юнки, і дідусі, і бабусі...)
- Що чує ліричний герой на кладовищі? (Шелест трави асоціюється з мовою різних народів...)
- Дайте відповідь на питання "Що, по-вашому,  сталося з юнаками й старими, з жінками й дітьми?"

Вони живі й десь їм незле ведеться, 
Найменший пагінчик свідчить, що смерті нема насправді, 
Бо, якщо вона й з'являлась, то вела за собою життя, - смерть не чигає 
в кінці шляху, щоб життя зупинити, 
Смерть-бо гине при появі життя. 


- Прокоментуйте рядок "Вони живі й десь їм незле ведеться" (Життя не закінчується зі смертю людини...)

- Як ви розумієте слова "Найменший пагінчик свідчить, що смерті нема насправді"? 
(Перетворення матерії з одного виду на інший...)
- Який мотив простежується у цьому фрагменті? (Мотив безкінечності життя...)

Усе рине вперед і вшир, ніщо не щезає, 
I смерть - це не те, що гадають, - це краще. 
(Переклад Л. Герасимчука)

- Розтлумачте рядок "I смерть - це не те, що гадають, - це краще".


4. "Вільне письмо" (5 хвилин).

Ця частина поеми "Пісні про себе" допомогла мені зрозуміти...


5. Обговорення робіт учнів.


ІY. Підсумки.
Доповніть свої асоціації до слова "трава". Аргументуйте їх.

Y. Домашнє завдання: письмово проаналізувати одну частину (на власний вибір) з поеми "Пісня про себе".




Комментариев нет: