18.4.15

Оскар Вайльд "Портрет Доріана Грея"Паспорт твору

Історія створення
Роман "Портрет Доріана Грея" мав реальне підґрунтя. У Оскара Уайльда у приятелях був художник на ім'я Безіл Ворд. Уайльд, зустрівши одного разу у його майстерні надзвичайно красивого натурщика, вигукнув: "Який жаль, що і йому не минути старості зі всією її потворністю!". На це Безіл відповів, що готовий малювати кожного року портрет, щоб закони природи — старіння людини відбивались на портреті, а не на зовнішності красеня-натурщика.
О. Уайльд написав «Портрет Доріана Грея» на замовлення одного американського журналу Написав у рекордно короткий строк — трохи більше, ніж за два тижні, бо уклав парі, що здатен створити роман саме в такий термін. У липні 1890 р. роман опублікували в американському журналі «Ліппінкотс Манслі Мегазін». Журнальна публікація «Портрета Доріана Грея» мала широкий резонанс, і письменник вирішив видати твір окремим виданням, доопрацювавши окремі глави, аби зробити твір «вагомішим», тобто більшим за обсягом, бо в англійсьйй літературі того часу склалися певні традиції щодо жанру роману Саме для цього окремого видання О. Вайльд написав і відому «Передмову», що складається з 25 афоризмів. В афоризмах у парадоксальній формі була викладена естетична теорія О. Уайльда. У квітні 1891 р., набувши нового вигляду, роман вийшов окремою книжкою.

Джерела роману
Портрет Доріана Грея" має паралелі з багатьма творами світової літератури. Так, подібні за сюжетом і розкритими проблемами, роману О. Уайльда передували такі твори:
1) Роман англійця Чарльза Метюріна "Мельмот Блукач" (1820) — розповідь про угоду з дияволом заради вічного життя.
2) Повість-казка   німецького   письменника   А. Шаміссо "Історія Петера Шлеміля"    (1814) — розповідь, як герой продав власну тінь дияволу за успіх.
3) Роман Гюїсмана "Навпаки"  (1884) — розповідь про молодого аристократа, який почав жити навпаки загальноприйнятим нормам.. Саме цей роман згадано у творі Уайльда, як книга, що "отруїла" Доріана.
4) Повість Бальзака "Шагренева шкіра" - загадкова шкіра зменшується, виконуючи бажання бальзаківського Рафаеля де Валантена.
5) Гете "Фауст".
6) Повість-казка Гофмана "Малюк Цахес".
7) Едгар Аллан По. "Вільям Вільсон" - мотив вбивства двійника. Герой-оповідач вбиває свого двійника — втілення свого кращого "я" — Вільяма Вільсона, який усе життя намагався врятувати його від загибелі.
8) Р.Л. Стівенсон "Дивна історія доктора Джекілла і містера Гайда" - неоромантичний твір Стівенсона втілює розкриття психологічного аспекту двійництва.
Зв'язки роману О. Уайльда "Портрет Доріана Грея" з концепцією краси "прерафаелітів" (Данте Габріель Россетті, Уолтер Патер), з розумінням краси як абстрактної філософсько-естетичної категорії у Шарля Бодлера, краси і потворності в античній літературі допомагають вийти на розуміння головної філософсько-моральної проблеми твору: конфлікту Краси і моралі.

Жанр
інтелектуальний роман

Літературний напрям
синтез романтизму, реалізму, імпресіонізму, естетизму
Тема
історія життя і смерті молодого красеня Доріана Грея

Ідея
велич справжнього мистецтва

Композиція
роман складається з передмови (25 афоризмів) та 20 розділів

Елементи сюжету
Експозиція – в майстерні художника Безіла Голу орда – робота над портретом Доріана Грея
Зав’язка – фатальне бажання Доріана Грея
Розвиток подій
– кохання і смерть Сибілли Вейн;  - портрет – дзеркало душі Грея;
 - втілення ідей гедонізму лорда Генрі у житті Доріана Грея.
 - вбивство Безіла; - смерть Джеймса Вейна; - лицемірство по відношенню до Гетті
Кульмінація – замах на портрет
Розв’язка – смерть Доріана Грея

Проблеми
проблема співвідношення Мистецтва і Моралі, Насолоди і Моралі, Мистецтва і Дійсності, проблема Краси, проблема Мистецтва. Роль Краси і Мистецтва в житті. Утвердження краси як найвищої цінності, сенс буття людини; добра і зла).

Конфлікт
між мистецтвом і мораллю, між красою і мораллю

Образи-символи
Доріан Грея — це втілення вічної молодості, 
Безіл — символ служіння мистецтву,
лорд Генрі — виразник ідей гедонізму,
актриса Сибіл — уособлює театральність життя.Герої роману Оскара Вайльда "Портрет Доріана Грея"


Доріан Грей — юнак, наділений неймовірною красою. Потрапляючи під вплив ідей нового гедонізму, які проповідує лорд Генрі, присвячує своє життя жадобі насолод і пороку. Це фігура двоїста. У ньому поєднуються тонкий естет і навіть романтик і порочне, безжалісний злочинець і розпусник. Ці дві протилежні сторони його характеру перебувають у постійній боротьбі один з одним. Дана подвійність героя характерна для багатьох готичних романів. Безіл Холлуорд — художник, який написав портрет Доріана Грея. Від інших героїв його відрізняє крайня прихильність до Доріана Грея, в якому він бачить ідеал краси і людини. Іншими словами, він є переможеним ангелом -хранителем Доріана Грея.
 Лорд Генрі - аристократ, проповідник ідей нового гедонізму, «Принц Парадоксів». Його парадоксальне, суперечливе мислення перейнято критикою на все вікторіанське англійське суспільство. Є своєрідним Мефістофелем для Доріана Грея. 
Сібіла Вейн - актриса, один з найдивовижніших образів роману. До зустрічі з Доріаном жила в своєму вигаданому світі, світі театру, була талановитою актрисою. Любов показала їй всю штучність її світу, де вона не жила, а тільки грала. З любов’ю в її душі пропаде талант, так як вона намагається вирватися зі світу ілюзій в світ справжній. Але саме це і призводить до її загибелі. 
Джеймс Вейн — брат Сибіли, моряк. Людина військової виправки, практично втратив сенс життя після самогубства Сибіли. Знаходить упокоєння в бажанні помсти. 


Характеристика образу Доріана Грея


Образ Доріана Грея в романі проходить певні етапи розвитку. Спочатку натурник перебуває під впливом ідей Лорда Генрі, але робить спроби їм протистояти. Переломним моментом у розвитку образу є смерть Сібілі Вейн, яка, на думку Доріана Грея, єдина могла протистояти спокусливим розмовам лорда. Після її смерті Доріан Грей стає свідомим провідником ідеї лорда Генрі, реалізацією його філософії. Він поширює ці ідеї на оточуючих, отруюючи певну частину молоді, і на його боці вагомий доказ — його краса. Ніхто не вірить, що він веде аморальний спосіб життя, йому довіряють, так як обличчя його чисте і спокійне, а очі випромінюють лагідний блиск. Отруюючи ідеями лорда Генрі оточуючих, Доріан Грей калічить життя багатьом. За висловом художника Безіла Холлуорда, в історії людства є тільки два важливих моменти. Перший — це поява в мистецтві нових засобів зображення форми, другий — поява в ньому нового образу. Безіл Холлуорд створив портрет свого друга Доріана Грея, досконалий твір мистецтва. З цих пір портрет і натурник стануть нероздільними. Спочатку Доріан Грей не помічає своєї краси, потім з’являється лорд Генрі. У його словах — гімн молодості і краси і застереження, що вона пройде. Коли Доріан дивиться на свій закінчений портрет, у ньому прокидається заздрість до портрета (тобто до самого зображення), адже його краса не безсмертна, і він висловлює думку, щоб старів не він, а його портрет. Думка Доріана матеріалізується.  Портрет стає уособленням душі головного героя, його самого, а Доріан завжди залишається прекрасним і однаковим, як портрет. Всі порухи душі героя, всі таємничі думки і потворні бажання, всі злочинні вчинки відбиваються на портреті. Він прагне заховати портрет, змінити його, але сам від себе не сховаєшся. Адже портрет і натурник міняються місцями. Портрет стає змістом, внутрішнім, а Доріан лише формою, оболонкою. Цікаве це співвідношення і серед інших героїв роману. Для Лорда Генрі його душею, суттю, втіленням ідей стає Доріан Грей, а сам він залишається лише формою, зовнішньою оболонкою, для Доріана Грея його справжнє «я» втілене в його портреті, а сам він лише олюднене зображення. З іншого боку, для Безіла Холлуорда портрет стає і змістом, і формою, тому що у нього втілюється його заповітна мрія. У Сібілл Доріан любить тільки зовнішнє, форму і не помічає внутрішнього сьогодення, самої Сібілл. Персонажі ніби діляться на два табори: люди, які створюють мистецтво («художники») — Сибілла Вейн, Безіл, Холлуорд; і люди, які сприймають, роздумують про мистецтво («критики») — лорд Генрі; Доріан Грей. Художник, на думку автора, це той, хто створює прекрасне. Критик це той, хто здатний у новій формі або за допомогою нових засобів передати своє враження від прекрасного. Можливо тому «художники» дружбу, любов цінують вище за мистецтво, а «критики» не здатні зазирнути далі оболонки, відкидають справжні почуття і задовольняються побаченим, театральним.
Джерело: http://dovidka.biz.ua/portret-doriana-greya-golovni-geroyi/ Довідник цікавих фактів та корисних знань © dovidka.biz.ua

Сходинки падіння Доріана Грея


• Усвідомлення героєм своєї вроди, страх її втратити, а разом з цим — і любов людей, їх захоплення ним.
 • Розрив із Сибілою Вейн, яку він покохав як актрису з її театральними мовою, жестами, костюмами, пристрастями, а не як реальну людину, дівчину.
 • Захоплення книгою, що розбудила в ньому нездорові марення та мрії.
 • Пересичення, розпуста.
 • Убивство Безіла, доведення до самогубства Алана Кемпбела.
 • Відчуття постійного страху, манія переслідування після зустрічі з братом Сибіли — Джеймсом Вейном.
 • Убивство власної совісті, душі. Людина без совісті, без душі не може існувати. Духовний світ, замкнений на самому собі, бідний і не може розвиватися. Краса і злочин — поняття несумісні.


Учинки Доріана Грея, зміни в його  портреті і зовнішності


доріан

Комментариев нет: