27.4.15

Цікаві факти про Ф. Достоєвського


-  Коли письменник був засланий в Омську фортецю через Тобольськ, дружина декабриста Фонвізіна подарувала йому Євангеліє. У перші два роки, які Достоєвський провів в Омську, йому не давали ні книг, ні можливості писати, і в’язень весь цей час читав Євангеліє. У письменника навіть не було олівця і він нігтем робив позначки на полях — всього майже 1700. З цією тобольскою книгою він не розлучався до кінця життя. 
-  Роман «Гравець» багато в чому заснований на особистому досвіді письменника — незадовго до цього в Європі Достоєвський набрав безліч боргів, граючи в  рулетку,  і повинен був написати твір у рекордні терміни, щоб розплатитися з кредиторами. Роман вдалося завершити за 21 день в жовтні 1866 завдяки роботі зі стенографісткою Ганною Сніткіною — майбутньою дружиною Достоєвського. 
-  Достоєвський не міг працювати без міцного чаю. Коли ночами він писав свої романи, на його письмовому столі завжди стояв стакан чаю, а в їдальні завжди тримали гарячим самовар. 
- Свій останній (і чи не найзнаменитіший) роман «Брати Карамазови» Достоєвський присвятив дружині — Ганні Сніткіній. А образ старця Зосими в романі створювався письменником під впливом життєпису схимонаха Зосими (Верховского), засновника Троїце-Одігитрієвської пустелі. 
-  У перший раз одружився тільки лише в 36 років на Марії Дмитрівні Ісаєвій — вдові чиновника з Семипалатинська. Марія важко переносила його зради і постійні ревнощі. Ісаєва захворіла на сухоти і в 1864 році померла. У 1845 р. Достоєвський наймає для роботи стенографісткою 19-річну Ганну Григорівну Сніткіну. Він робить пропозицію цій юній дівчині, а вона дає згоду. У момент весілля йому було 45 років, а їй — 20. Ганна зберігала вірність чоловіку до кінця свого життя (їй було всього 35, коли помер чоловік). Весь свій вільний час віддала організації його літературної спадщини. 
-  Про пристрасть Достоєвського до рулетки відомо досить багато. Програючи, він або писав Ганні принизливі для них обох листи з проханням закласти що завгодно (і вона закладала — сервізи, сережки, пальто, нарешті) і вислати грошей. Або, якщо вона знаходилася в тому ж місті, падав перед дружиною на коліна, ридав і знову ж просив грошей. Але і в тому і в іншому випадку знову програвав. І раптом — як відрізало. За сімейними переказами, це сталося, коли Федір Михайлович раптом зрозумів, що в холодну пору року він залишив свою вагітну дружину без теплого одягу. І через його згубну пристрасть може загинути дитина. 

Джерело: http://dovidka.biz.ua/dostoyevskiy-tsikavi-fakti/ Довідник цікавих фактів та корисних знань © dovidka.biz.ua

Комментариев нет: